Processing.. Please wait.
Dr. D. Y. Patil BioTechnology and BioInformatics Institute

DYPBBI Winners of URJJA-2019

Monday, February 18, 2019 - Friday, March 01, 2019 |DPU campus |Cultural Activities


Congratulations to all the winners of URJJA 2019 Inter college Sports event organized by Dr. D. Y. Patil Vidyapeeth Pune on 18th February – 1st March 2019.

The inter-college sports events of Dr. D.Y. Patil Vidyapeeth, Pune were organized by the Vidyapeeth student council at various venues and the DPU campus, Pimpri from 18th February to 1st March 2019. All the students participated with full spirit of sportsmanship and great enthusiasm. A total 10 constituents colleges of DPU participated in URJJA 2019. There were different outdoor sports such as Cricket, Football, Volleyball, Basketball, Throwball, and Athletics as well as many indoor games like Table Tennis, Badminton, Chess and Carom.

Students from our institute (DYPBB) actively participated & have won trophies in various events. The list of winners is as follows.

Sr. No.

Event

Position

Student

1

4 * 100 Mt Relay Men

Runner Up

Rushikesh Wankhede MIT 4th Year

Ayush Singh BBT 3rd Year

Rugved Kulkarni BBT 1st Year

Suraj Kalange BBT 3rd   Year

2

4*100 Mt Relay Woman

Runner Up

Seethamma M. Sc. 2nd Year

Pratiksha Salunkhe BBT 2nd Year

Sonal Aher BBT 2nd Year

Ayushi Singh BBT 1st Year

3.

Long Jump Woman

Runner UP

Seethamma M. Sc. 2nd Year

 

4.

Shot Put Men

Runner Up

Faiz Ali Shaikh BBT 4th Year

 

5

Shot Put Women

Winner

Pratiksha  Salunkhe BBT 2nd Year

 

6

Shot Put Woman

Runner Up

Sherya Mohan BBT 1st Year

 

7

Carom Men

Winner

Suraj Deshmukh BBT 4th year

Rushikesh Wankhede MIT 4th year

8

Carom Woman

Winner

Nishita Kandesar MBT 2nd year

Kavya  MBT 1st year

9

Chess Woman

Winner

Ridhi Kardile MBT 1st Year

10

Chess Men

Winner

Siddhesh Gurav MBT 3rd Year

11

Throwball Woman

Winner

Seethama M. Sc. 2nd Year (Captain)

Kruti Kagathara BBT 4th Year

Unmi Deshpande BBT 3rd Year

Harini Shankar BBT 2nd Year

Prerana Nale BBt 2nd Year

Shreya Mohan BBT 1st Year

Ayushi Singh BBT 1St year

Arunima Dhondiyal BBT 3rd Year

Maitrayee Chatopadhay MIT 3rd Year

Divya Bansal MIT 4th Year

Bhoomi Mirani BBT 1st year

Hiteshi Rathod MBT 2nd year

12

Basketball Woman

Runner Up

Kirthika Nair BBT 4th Year (Captain)

Unmi Dehspande BBT 3rd Year

Harini Shankar BBT 2nd Year

Shirin Warikoo MBT 1st year

Tasneem Essaji MBT 1syear

Sharayu Jakhate BBT 1st Year

Poorna Chakravarthy MBT 2nd year

Sonal Aher BBT 2nd Year

Dikhsa BBT 1st Year

Bhoomi Mirani BBT 1st year

13

Football Woman

Runner Up

Seethamma M.Sc. 2nd Year (Captain)

Maitrayee Chatopadhay MIT 3rd Year

Divya Bansal MIT 4th Year

Unmi Dehspande BBT 3rd Year

Pratiksha Salunkhe BBT 2nd Year

Shivani Gupta MIT 2nd year

Swapnja Dhoke MIT 2n year

Komal Mohite MIT 4th Year

Sonal Aher BBT 2nd Year

Bhoomi Mirani BBT 1st Year

Arunima Dhondiyal BBT 3rd Year

Sharayu Jakhate BBT 1st Year

14

Football men

Winner

Ayush Singh BBT Sem VI (Captain)

Jainish Kothari BBT 3rd year

Suraj Kalange BBT 3rd Year

Naveen Gokarn BBT 3rd Year

Utkarsh Ranjan MBT 1st year

Pragalbh Dhoka MBT 1st year

Rishikesh Wankhede MIT 4th Year

Pratik Dhotre BBT 4th Year

Shon Kurian BBT 2nd year

Yash Jadhav BBT 2nd year

Chaitanya Kare MIT 2nd year

Naren Gopal BBT 2nd year

Pranav BBT 1st Year

 

The event concluded with a successful note and the students performed excellently.

image-missing